Botoks

Botoks, tüm dünyada amaç ve sonuçları öğrenildikçe kullanımı artan,en kolay ve en hızlı kırışıklık yok etme yöntemi olarak biliniyor.Ancak ismi sık duyulsa da her zaman gündemde olsa da botoks hakkında bilinmeyen çok şey vardır.Kısa zaman öncesine kadar pek çok nörolojik hastalığın tedavisinde kullanılan botoks,son yıllarda estetik amacıyla yoğun şekilde kullanılıyor.

BOTOKS NEDİR?

Latince adı clostridium botilinum olan bakterinin salgıladığı toksinin,laboratuvar koşullarında işlenerek insan için tedavi edici hale getirilmiş şekline botoks diyoruz.Botoksun aslını bilmeyen bir kişinin,medya aracılığıyla botoksun yıla zehri olduğuna dair yanlış bilgi verilmesinden dolayı,bir çok kişi botoksun yılan zehri olduğunu sanıyor.Botoksun yılan zehri ile hiçbir ilgisi yoktur.

BOTOKS BAKTERİ ZEHRİ İSE BİR İNSANI ZEHİRLEYEBİLİR Mİ ?

Botoksun toksin olduğu doğrudur.toksin olmasını bir kenara bırakın,bizim tedavi için kullandığımız,tedavilerde bize yarar sağlayan ilaçların hepsinin,yüksek dozlarda alındığında zehirleyici etkileri zaten vardır.bu,herkesçe bilinen gerçektir.Peki,bir ilaç yüksek dozlarda alındığında zehirleyici etkisi oluyor diye normal dozlarda kullanımından vaz mı geçmemiz gerekir ya da hasta kullanımı red mi etmelidir? elbette hayır.Bir ilaç doğru bir şekilde kullanılırsa yarar verir,yanlış kullanılırsa zarar verir.Botoks içinde bunlar geçerlidir.

BOTOKSUN ETKİ MEKANİZMASI

Tüm vücudumuz beyin tarafından kontrol edilir.Herhangi bir hareketi yapmak istediğimizde beyinden çıkan hareket konutları sinirler aracılığı ile kaslara iletilir.Sinir tarafından uyarılan kas da harekete geçer.Botoks,sinir uçlarında iletişimi sağlayan moleküllerin salgılanmasını durdurarak,sinirlerin,çalıştırdığı organlar ile arasındaki iletişimi keser.Bu durumda beyinden gelen komutlar sinirlerin çalıştırdığı organlara yani kaslara ya da ter bezlerine ulaşama.O organın,yani kas ya da ter bezlerinin çalışması engellenmiş olur.

BOTOKSUN KULLANIM ALANLARI

Tıpta birçok alanda, botoxtan, bu etki mekanizması sayesinde yararlanılır. Felç hastalarında kas kasılmalarını önlemede, tik dediğimiz farkında olmadan yapılan mimik hareketlerinin tedavisinde, şaşılığın düzeltilmesinde kullanılır.Estetik cerrahlar ise çoğu zaman mimik kaslarının hareketlerine bağlı olarak belirginleşen dinamik yüz çizgilerini belirginliğini yok etmek için, aşırı terleme tedavisi için, kas gerginliğine bağlı oluşan migren ağrılarını tedavi etmek için botoks kullanır.

BOTOXUN MİMİK ÇİZGİLERİNİ NASIL AZALTIR ?

Yüzdeki mimik kaslarının yıllarca hareket etmesi sonucunda, üzerindeki deride katlanmaya bağlı oluşan çizgiler yerleşik hale gelir. Bu çizgiler, kas hareketlerinden kaynaklandığı için bunlara dinamik çizgiler adını veriyoruz. Örneğin alındaki yatay çizgiler, kaşlar arasındaki dikey çizgiler, göz kenarlarındaki kaz ayağı dediğimiz çizgiler, ağız çevresindeki dikey çizgiler dinamik çizgilerdir. Yüzün üst kısmındaki alın bölgesindeki dinamik çizgiler yaşlı, yıpranmış bir görünüm, iki kaş arasındaki çizgiler ise çatık kaşlı, kızgın bakış ifadesi verir. Yüzdeki mimik kaslarının hareketleri botoks uygulandığında zayıflar, hatta kas bir süreliğine hiç çalışmaz. Kasların hareketlerindeki zayıflamadan dolayı üzerindeki derideki kas hareketleri ile ortaya çıkan çizgilenmeler yavaş yavaş silinir. Sonuç olarak kızgın, yaşlı, bezgin gibi görünen yüz ifadesi giderilerek daha genç, daha canlı bir ifade kazanır.

BOTOKS VE AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ

Botox ter bezlerine de uygulanabilir. Bu şekilde ter bezleri ile onları çalıştıran sinir uçları arasındaki iletişim kesilir. Böylece ter bezlerinin aşırı çalışması engellenmiş olur. Çoğu kişi özellikle koltuk altı terleme probleminden dolayı büyük rahatsızlık duyar. Özellikle yaz aylarında herkeste koltuk altı terlemesi olur. Bu durum, hem kişinin kendisini, hem çevresini kötü ter kokusu ile rahatsız eder.Koltuk altı terlemesi için botoks uygulanacaksa yaz öncesi, özellikle nisan, mayıs ayları en uygun aylardır. Ben bütün hastalarıma yaza girmeden önce botoks uyguluyorum. Mayıs ayında koltuk altı botoks enjeksiyonu yaptıran bir kişi bütün yazı terleme ve ter kokusu problemi olmadan geçirir. Diğer taraftan bazı kişilerde mevsimle ilişkisi olmaksızın avuç içleri ve ayak tabanları da çok yoğun terleyebilir. Avuç içinin sürekli terli olmasından dolayı tokalaşmaya çekinen hastalarım bile vardır. Aşırı terlemesi olan ve bu durumu sosyal, psikolojik problem haline getiren kişilerde botoks uygulaması ile oldukça başarılı sonuçlar alınır. Yapılan enjeksiyon terlemeyi azaltır. Terlemeye bağlı oluşan ter kokusu şikayetini ortadan kaldırır.

BOTOKS VE MİGREN TEDAVİSİ

Botoxun migren üzerine etkisi yakın zamana kadar bilinmiyordu. Migren hastası olup da, yüz bölgesindeki kırışıklıkların düzeltilmesi için botoks enjeksiyonu uygulanan hastalarda botoks enjeksiyonu ardından migren ataklarının düzeldiğinin farkedilmesiyle bu tedavi tesadüfen keşfedilmiş oldu. Migren ağrılarının büyük bir kısmının altta yatan nedeni baş bölgesindeki kasların gerginliğidir. Migrende ağrı ataklarına neden olan kasların gerginliği ortadan kaldırılırsa yani kaslar gevşetilirse, migren ağrılarına neden olan faktör ortadan kaldırılmış olur. Migren tedavisinde birçok ağrı dindirici ilaç kullanılıyor. Ancak botoksun en büyük avantajı,botox ağrıyı dindirmiyor, ağrının ortaya çıkmasını engelliyor. Migren hastalarının % 80-90’ı botokstan yarar görür. Botoksun migren tedavisindeki etkisi yaklaşık 4-6 ay sürüyor. Yani bir botox uygulamasından sonra 5-7 gün içinde etkisi başlar, 4-6 ay boyunca ağrısız bir dönem yaşarsınız. Etkisi geçmeye başladığında tekrar yeni enjeksiyon yapılması gerekiyor.

BOTOKS İNJEKSİYONU UYGULAMASI NASIL YAPILIR ?

Botoks bir ilaç injeksiyonu şeklinde uygulanır. Ağrılı bir işlem değildir. Çok ince uçlu bir iğneyle injeksiyon yapılır. Enjeksiyon yapıldığı anda iğne batmasına bağlı olarak hafif bir acı hissedebilirsiniz. Tek hissedeceğiniz acı sadece bundan ibarettir.Botox migren tedavisi uygulanacaksa, gerginliğe neden olan kasların içine, kırışıklıkların düzeltilmesi isteniyorsa kırışıklığa neden olan kasların içine, terleme tedavisi uygulanacaksa, terleme şikayeti olan bölgede derinin altına yapılması gerekir. Toplamda 5-10 dakikalık bir işlemdir. İşlemi uyguladıktan sonra sakınmanız ya da dikkat etmeniz gereken hiçbir şey yoktur. Normal hayatınızı kaldığınız yerden itibaren aynen sürdürebilirsiniz.

BOTOKS ETKİ SÜRESİ

Botoksun etkisi enjeksiyon uygulamasından 1 hafta sonra yeterli seviyeye gelir. Etki her geçen gün giderek artar. 1 ay sonunda yerleşik bir hal alır. 2-3 ay kadar bu seviyede kalır. Sonra yavaş yavaş azalmaya başlar. Kırışıklık düzeltmek için ve mgren tedavisi için uygulanan botoksun etkisi 5-6 ay sonra kaybolur. Terleme tedavisi için uygulanan botoksun etki süresi daha uzundur. Bu sürenin bazı hastalarda 11 aya kadar uzayabildiği görülmüştür. Botoxun etkisi geçtiğinde hiçbir sakıncası olmaksızın tekrar tekrar uygulanabilir. Tekrar eden enjeksiyonlarda etki süresi daha uzun olur.

BOTOKS, DONUK VE İFADESİZ YADA ASİMETRİK BİR GÖRÜNÜME NEDEN OLUR MU ?

Botoks eline enjektör alan her doktorun uygulayabileceği bir işlem değildir. Ama maalesef neredeyse o hale geldi. Bu uygulamayı yapmak için yüz kaslarının anatomisine son derece hakim olmak gerek. Her doktorun yüz anatomisini bildiğini varsayabiliriz. Ancak bu yeterli değil. Yüz bölgesinde enjeksiyonların yapılacağı noktaları doğru bir şekilde belirlemek çok önemli. Doğru noktadan 3-5 mm lik sapmalar dahi sonucu kötü yönde etkileyebilir. Örneğin çapı 0,5 cm olan bir kasın tam içine gelecek şekilde enjeksiyon yapmak için anatomi bilgisinin yanı sıra çok özel deneyim ve beceri gerektirir. Doktor, enjeksiyon yapacağı noktaları doğru şekilde belirleyemezse ya da gelişigüzel noktalara gelişigüzel dozlarda enjeksiyon yaparsa donuk yüz ifadesi de olur, ifadesiz bir yüz de olur, asimetri de olur, her şey olur.Botoks sonuçları hakkında pek çok olumsuz söylenti duymanızın nedeni işte budur. Tam tersi, enjeksiyon yapılacak noktalar dikkatlice belirlenip, konuya hakim, işi bilen bir kişi tarafından yapıldığında ise mükemmel sonuçlar ortaya çıkar, son derece doğal bir görünüm yakalanır. Sizi tanıyan kişiler yüzünüze baktığında bir farklılık, bir değişim, bir gençlik hissederler, ama bu farkın nereden geldiğini bir türlü çözemezler. İşin en güzel yanı da işte bu. Yüzünüze gelen güzellikle birlikte botoxlu olduğunuz dahi belli olmaz.

BOTOKS, YAN ETKİSİ VARMI?

Botoksun sağlık açısından hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulama anında hafif bir şişlik, kızarıklık, belki anlık morarma olabilir. Bunların hepsi geçici olan şeylerdir, ciddiye almaya gerek yoktur. Gerçek anlamda ise olumsuz hiçbir yanı yoktur. Ancak, gebelik ve emzirme dönemlerinde botox uygulamaları konusunda kesin bilgiler olmadığı için hamile ve lohusalarda uygulanmasını doğru bulmuyorum. Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilere, örneğin myastenia gravis, Eaton Lambert Sendromu olan hastalara botoks uygulamasını önerilmez.